تبلیغات
فیزیک اول دبیرستان - گفته گو با دانشمندان جهان
 
دوشنبه 23 اسفند 1389 :: نویسنده : محمد مهدی نوریزاده
گفتگو با دانشمند برتر سال 2010 | www.PEN.mihanblog.com
جام جم آنلاین: بعضی از دانشمندان تمام هم و غم خود را در تحقیق و مطالعه صرف می‌كنند و به نوعی در دنیای علم غرق می‌شوند.
نمونه بارز این افراد دكتر داوود دومیری گنجی، استاد دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است كه براساس آمار منتشر شده از سوی تامسون رویترز برای سومین بار متوالی، در سال 2010 نیز به عنوان دانشمند برتر جهان معرفی شده و اگرچه سوابق درخشانی در عرصه‌های مختلف ملی و بین‌المللی دارد، اما این بار ارائه بیش از 250 مقاله ISI او را در فهرست یك درصد دانشمندان برتر جهان در رشته‌های مختلف علمی قرار داده است.به بهانه این انتخاب به سراغ دكتر دومیری رفتیم و علاوه بر این‌كه از دلایل موفقیتش سوال كردیم به عنوان یك دانشمند جهانی، نظراتش را درباره اهمیت تولید مقالات ISI و وضعیت فعلی و چالش‌های پیشروی علم كشور جویا شدیم...

آقای دكتر! معیارهای تامسون رویترز برای انتخاب دانشمندان برتر كدامند و شما به عنوان یكی از این دانشمندان برای انتخاب شدن، از چه مراحلی عبور كرده‌اید؟

برای انتخاب دانشمند برتر باید 5 مرحله طی می‌شد كه پایگاه الكترونیكی تامسون رویترز پس از انجام این 5 مرحله، دانشمندان برتر سال را معرفی كرده است. در مرحله اول حداقل باید 2 نمونه از طرح‌های دانشمندان در این سایت به عنوان مقاله داغ انتخاب می‌شد؛ مقاله‌ای كه بقیه مقاله‌های دیگر را برش دهد. مرحله بعدی، در پایان فصل باید كارهای آن دانشمند در هر زمینه‌ای كه پایگاه بخواهد انتخاب كند بالاترین ارجاعات را داشته باشد و به عنوان محقق برجسته شناخته شود. این پایگاه معمولا در هر فصل 22 نفر را به عنوان دانشمند ماه انتخاب می‌كند و در پایان 3 فصل از میان 66 نفر، 22 نفر برتر را برمی‌گزیند. در مرحله بعدی و در پایان سال از میان 88 نفر انتخابی در 4 فصل، 22 نفر را به عنوان دانشمند سال انتخاب می‌كند و در مرحله بعدی از طریق گفتگوی تلفنی یا چت كردن منتخب خویش را مورد آزمایش قرار می‌دهد تا مطمئن شود این فرد قادر است كارهای مشابه دیگری انجام دهد. این پایگاه به مدت 10 ساعت من را مورد آزمایش قرار داد و بعد از اطمینان كامل به عنوان دانشمند برتر معرفی كرده است.

در مرحله پنجم یعنی مرحله آخر، تصمیم نهایی به عهده شورای علمی دانشمندان جهان گذاشته می‌شود كه در آن حدود 2 هزار و 82 دانشمند برتر جهان كارهای فرد را مورد ارزیابی قرار داده و تصمیم می‌گیرند این فرد به جمع دانشمندان برتر جهان بپیوندد یا خیر و پس از این 5 مرحله تصمیم نهایی به فرد مورد نظر ابلاغ می‌شود.

اعتبار این موسسه در مجامع عمومی در مقایسه با مراكز دیگری كه افراد برتر را انتخاب می‌كنند چقدر است و انتخاب یك فرد به عنوان دانشمند برتر جهان از طرف این موسسه چه مزیت‌هایی برایش به همراه دارد؟

این موسسه تمام مقالات ISI و ژورنال‌های ISI را بررسی می‌كند. مركزی در این موسسه به نام Science Watch وجود دارد كه معتبرترین سایت علمی دنیاست و لحظه به لحظه تعداد ارجاعات و روند پیشرفت زمینه‌های تحقیقاتی مختلف را چك می‌كند.

آیا شما در طول 3 سال متمادی تنها به علت تعداد مقالات ISI به عنوان دانشمند برتر انتخاب شده‌اید؟

خیر. انتخاب یك محقق و دانشمند فقط در انتشار مقالات ISI نیست، بلكه داشتن زمینه علمی متنوع و متفاوت هم بسیار مهم است. به عبارت دیگر، فرد باید توانمند باشد و در زمینه‌های مختلف فعالیت علمی كند.

به اعتقاد شما تولید مقالات ISI چه سهمی از تولید علم را به خود اختصاص می‌دهد و در مقایسه با مصادیق دیگر تولید علم سهم تولید مقالات را چقدر مهم می‌دانید؟

مقالات ISI سهم زیادی از تولید علم را به خود اختصاص می‌دهد. تمام شاخه‌های دیگر تولید علم (ازجمله كتاب ـ‌ نشریات) به این شاخه علم وابسته‌اند.

به عنوان یكی از ركوردداران در تولید مقالات ISI در مقابل افرادی كه صعود جهشی كشور در این حوزه را زیاد مثبت نمی‌دانند و به نوعی آن را نقد می‌كنند، چه می‌گویید؟

به نظر من این شاخه باید به طور جدی گسترش پیدا كند، چرا كه رهبر معظم انقلاب فرمودند دانشمندان ما باید در تولید علم نقش اساسی داشته باشند كه 50 سال آینده در منطقه حرف اول را بزنیم.

اما چند درصد از تعداد مقالاتی كه تاكنون ارائه كرده‌اید به فاز كاربردی رسیده‌اند؟

بیشتر مقاله‌ها در این فاز قرار می‌گیرند و مقاله‌های زیادی به صورت مقاله داغ شناخته شده‌اند. مقاله داغ نشان می‌دهد كه محققان زیادی به آن ارجاع داده‌اند.

آیا شما هم به این مساله اعتقاد دارید زحماتی كه دانشمندان ما در تولید مقالات ISI متقبل می‌شوند تنها برای كشورهای پیشرفته مفید است و به نوعی آنها بدون صرف وقت و هزینه به مجهولات خود با استفاده از تلاش ما دست می‌یابند؟

انتخاب دانشمند برتر فقط در انتشار مقالات ISI نیست، بلكه داشتن زمینه علمی متنوع و متفاوت هم بسیار مهم است. به عبارت دیگر فرد باید توانمند باشد و در زمینه‌های مختلف فعالیت علمی كند

خیر. علم برای تمام بشریت مفید است. ما طی 70 سال اخیر دانشمندانی كه در تمام عرصه‌های علمی دنیا خوب درخشیده باشند، نداشته‌ایم. این فكر بسیار خطرناك است در حالی كه رهبر معظم انقلاب تاكید بر تولید علم داشته‌اند باید جمهوری اسلامی تلاش كند دست‌كم چند دانشمند برجسته در تمام قرن‌ها داشته باشد.

در كل چقدر از مقالات ISI واقعا براساس نیازهای جامعه فعلی ما تهیه می‌شوند؟ چون به نظر می‌رسد این مقالات در پاسخ به مجهولات موجود در مرزهای دانش تهیه می‌شوند، یعنی مجهولاتی كه ما هنوز به آنها نیازی نداریم یا حداقل پتانسیل‌های لازم برای استفاده از آنها هنوز در كشور فراهم نشده است؟

من به این نظر اعتقادی ندارم. ما به همه علوم نیاز داریم و باید در جهت كاربردی كردن آن تلاش كنم. ما هنوز در اول چرخه سیكل علمی دنیا هستیم.

در چرخه نوآوری و شكوفایی چه مشكلاتی را مانع كاربردی شدن تلاش‌های صورت گرفته در كارهای تحقیقاتی می‌دانید؟ آیا شما قبول دارید كه مقالات ما اكنون در قفسه‌های دانشگاه‌ها خاك می‌خورند؟

ما ابتدای راه چرخه نوآوری و شكوفایی هستیم و زمان زیادی لازم است تا این چرخه كامل شود. مقاله‌های ما اصلا در قفسه‌ها خاك نمی‌خورد. میزان مقاله‌هایی كه روزانه دانلود می‌شوند بسیار زیادند. برای تهیه هر مقاله‌ای كه دانلود می‌شود دست‌كم 30 دلار هزینه می‌شود.

نسبت به آینده علم كشور چه نظری دارید و چقدر امیدوارید خروجی‌های دانشگاه‌ها در كشور و در بخش صنعت مورد استفاده قرار بگیرند؟

نسبت به این موضوع بسیار خوش‌بین هستم كه اگر به همین روند پیش رود جزو 3 كشور اول دنیا خواهیم شد كه همه دنیا به علم ما افتخار خواهند كرد.

آیا اهداف مدنظر در سند چشم‌انداز را واقعی و دست یافتنی می‌دانید؟ برای رسیدن به این اهداف چه مشكلاتی پیش روی محققان كشور و به طور كلی و در سطح كلان حوزه علم و پژوهش كشور می‌بینید؟

اگر ملت عزیز ایران به طور جد در راستای منویات رهبر معظم انقلاب حركت كنند، من با اطمینان می‌گویم كه صددرصد به اهداف می‌رسیم. تنها مشكلات جامعه ما درگیری‌های درونی و تخریب كردن‌های درونی است.

رمز موفقیت شما به عنوان فردی كه 3 سال متوالی به عنوان دانشمند برتر جهان انتخاب شده در چیست؟ چطور توانسته‌اید این تعداد مقاله ISI ارائه بدهید و به نوعی ركورددار در این زمینه باشید؟

با لطف خداوند و همت همه بچه‌های تیم Nonlinear Dynamic كه شبانه‌روزی تلاش كرده‌اند به این موفقیت دست پیدا كرده‌ام.

برای نخستین بار در سال 2006 روش‌های تحلیلی و عددی را با اعمال نمره و روش‌های ریاضی در مهندسی بویژه مهندسی مكانیك به كار گرفتیم و این كار با روش‌های جدیدی مثل HPM، WIM، ADM انجام شد و به دلیل جدید بودن متودولوژی بشدت در شاخه‌های مختلف مهندسی و فیزیك گسترش یافت به طوری كه در نخستین سال ارائه این روش‌ها برخی از مقالات چاپ شده به عنوان مقاله داغ انتخاب شدند. انتخاب مقالات داغ سبب بالارفتن رفرانس‌ها یا سایتشن شد به طوری كه هر چه سایتشن‌ها بالا رود، ارزش مقالات یا تحقیقات بیشتر می‌شود و این عمل سبب شد در سال 2008 به عنوان یكی از دانشمندان برتر شاخه مهندسی جهان انتخاب شوم.

از آنجا كه روش‌های ارائه شده كاملا جدید و نو بودند، میزان سایتشن یا رفرانس افزایش بیشتری پیدا كرد به طوری كه در پایان سال 2009 در یك رویكرد 10 سال و  8‌‌‌‌ ماهه از سوی تامسون رویترز به عنوان دانشمند سال 2009 انتخاب شدم. در این زمان تعداد مقالات ما حدود 150 مقاله بوده، اما با افزایش فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی گروه دینامیك غیرخطی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل كه متشكل از اعضای هیات علمی و دانشجویان داخل و خارج از كشور بوده است، توانستیم مقالات چاپ شده را به 250 مقاله علمی برسانیم كه این عمل سبب شد در سال 2010 جزو یك درصد دانشمندان برتر جهان انتخاب شوم.

نوع مطلب : درمورد دانشمندان جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فیزیک اول دبیرستان
اموزش کامل فیزیک برای دانش اموزان ایرانی هدف اصلی من است
درباره وبلاگ

بهترین سایت اموزشی کامل فیزیک برای دانش اموزان یرانی

مدیر وبلاگ : محمد مهدی نوریزاده
نظرسنجی
از کدام کتاب برای پیشرفت تحصیل خود استفاده میکنید


از کدام کتاب برای پیشرفت تحصیل خود استفاده میکنید


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

محمد نوریزاده

محمد رسول الله